Pozývame vás

POZVANIE OD PREZIDENTA CIPC

Je to už dávna tradícia CIPC, že niektorá z jej členských krajín organizuje jeden krát za štyri roky Majstrovstvá Európy v pomalom fajčení fajky. Naposledy sa fajčiari fajky stretli pri tejto príležitosti v roku 2012, kedy toto podujatie hostilo krásne mesto Sevilla.
Teraz, štyri roky neskôr, Európski fajkári ako aj ich rodiny a priatelia môžu byť pripravení na návštevu nádherného historického mesta NITRA.
Ako prezident CIPC som šťastný, že vás môžem všetkých pozvať do “mesta na siedmych pahorkoch” na Slovensku 84 km severovýchodne od hlavného mesta Bratislava. NITRA má vynikajúce  autobusové spojenie s Bratislavou a je ľahko dosiahnuteľné autom. Mesto samotné má, okrem dobrých hotelov, veľa možností, aké si len viete predstaviť pre strávenie nádherného víkendu.

Menom fajkového klubu PipeClub NITRA a ich členov Vás chcem všetkých pozvať. Príďte 14. októbra do NITRY a zažite tu skvelý víkend zavŕšený Majstrovstvami Európy v pomalom fajčení fajky v nedeĺu, 16. októbra 2016. Vychutnaj si svoju fajku!

Cornelius C.N. Crans MA.
Prezident CIPC

POZVANIE OD ČLENA CIPC

Vážení priatelia krásnych fajok,

rád by som Vás privítal na našom krásnom Slovensku. Naša krajina má bohatú históriu vo výrobe fajok ako aj v pestovaní tabaku. Už viac ako pred sto rokmi sa hlinené fajky Karola Zachara z Banskej Štiavnice vyvážali do celého sveta vrátane USA a Indie. Dokonca jedna zásielka fajok z tejto dielne skončila na dne oceánu spolu s loďou Titanic.
V 19. storočí se výroba hlinených fajok rozšírila aj do ďalších slovenských miest, vrátane historického mesta Nitra.
Pestovanie tabaku a jeho spracovanie sa už za panovania Márie Terézie rozšírilo na južnom Slovensku a hlavne v okolí Nitry. Dokonca v neďalekých Leviciach bol veľký závod na fermentáciu a spracovanie tabaku.
Je zaujímavé, že už od konca minulého storočia se v Smolníku vyrábali cigary. Výroba sa tu začala už v roku 1872 a produkcia obsahovala aj ručne vyrábané cigary.
V Banskej Štiavnici sa od roku 1870 vyrábal aj fajkový tabak. Bohužiaľ, monopolizácia v tabakovom priemysle viedla k predaju tabakových tovární. Tie nakoniec uzavrel v roku 2008 nový nadnárodní monopol.

Ale tradícia se naďalej pestuje vo fajkárskych kluboch, z ktorých najaktívnejší je PC Nitra.

Verím, že všetci účastníci budú odchádzať z nášho krásneho Slovenska spokojní.

 

Dr. Josef Stanislav

člen CIPC